Nazwa programu:
OPUS 15Źródło finansowania:
Narodowe Centrum Nauki (NCN)Kwota (dla UJ w przypadku partnerstwa):
946 214 PLNCzas trwania:
36 miesięcyOpis:
Ze względu na złożoność fitogeograficzną, Góry Środkowej Azji charakteryzują się dużym zróżnicowaniem siedlisk, a w rezultacie olbrzymim bogactwem gatunków. Z tego względu uznane zostały za jeden z 36 "gorących punktów bioróżnorodności”. Jednocześnie obszar ten jest uznawany za szczególnie zagrożony przyszłymi zmianami klimatycznymi.
W projekcie skupiamy się na siedliskach naskalnych, które ze względu na wysoki stopień izolacji i ekstremalny charakter, stanowią ostoję dla wielu wyspecjalizowanych, niejednokrotnie endemicznych gatunków.
Celem projektu jest:
- identyfikacja czynników wpływających na bogactwo gatunkowe, różnorodność i wskaźnik endemizmu siedlisk naskalnych w górach Azji Środkowej.
- zbadanie czy opisywane z poszczególnych masywów górskich ‘wąskie’ gatunki są krytycznie zagrożonymi endemitami, czy przejawem dużej zmienności morfologicznej w obrębie jednego gatunku - na przykładzie dzwonków (Campanula);
- sprawdzenie jak prognozowane zmiany klimatu wpłyną na zasięgi występowania gatunków i zbiorowisk naskalnych.
Multidyscyplinarne podejście, łączące badania z zakresu chorologii, taksonomii, filogenetyki i ekologii, z użyciem metod morfometrycznych a także molekularnych (analiza regionów ITS i cpDNA, genotypowanie DArT), oraz modelowania niszy ekologicznej, pozwoli nam poznać zróżnicowanie gatunków i zbiorowisk naskalnych oraz czynniki je kształtujące. A także ocenić zmienność genetyczną wybranych endemitów naskalnych, i wzorce ich teraźniejszego oraz przyszłego rozmieszczenia, a dzięki temu ocenić które taksony lub genotypy są najbardziej narażone w kontekście prognozowanych zmian klimatycznych.