Do kogo kierowany jest kurs?
Potencjalny uczestnik kursu to przyrodnik z zamiłowania, pracownik prywatnej lub państwowej instytucji zajmującej się waloryzacją lub ochroną przyrody, nauczyciel biologii lub przyrody, student przygotowujący się do nauczania biologii lub przyrody w szkole.
Uwaga: Poza wyznaczonym czasem zajęć, będzie możliwość prowadzenia interesujących dyskusji oraz rozwiązywania problemów przyrodniczych w gronie zainteresowanych uczestników.
Podstawowe cele kształcenia
- poznanie zróżnicowania morfologicznego i ekologicznego porostów (grzybów zlichenizowanych);
- poznanie przedstawicieli omawianej grupy organizmów w ich naturalnym środowisku;
- zaznajomienie z metodami ich zbioru, identyfikacji, konserwacji i przechowywania oraz możliwościami wykorzystania;
- poznanie technik fotografowania porostów.
Wymagania wstępne
Brak.Limit miejsc
Od 10 do 16 osób.Zasady rekrutacji
O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń, termin zgłoszeń do 8.09.2023. Zgłoszenia należy nadsyłać e-mailowo na adres: sekretariat.ib@uj.edu.pl. Dane potrzebne do rejestracji: imię (drugie też jeśli jest) i nazwisko, data i miejsce urodzenia, pesel, obywatelstwo, miejsce zamieszkania oraz dane do faktury jeśli jest potrzebna.
Metody dydaktyczne
Wykład, ćwiczenia kameralne, ćwiczenia terenowe.Miejsce realizacji kursu
Stacja Górska Wydziału Biologii UJ w Ochotnicy Górnej (dokładny adres: Jaszcze 262, 34-453 Ochotnica Górna).
Czas trwania i termin realizacji kursu
15 godz. lekcyjnych; (22-24 września 2023, trzy dni: piątek, sobota, niedziela).Opłata
500 PLN (obejmuje koszt pobytu w Stacji Górskiej Wydziału Biologii w Ochotnicy Górnej, koszt jaki ponosi uczestnik za jedną godzinę lekcyjną: 33 PLN).Plan kursu
- prezentacja zróżnicowania morfologicznego i ekologicznego porostów występujących w Polsce oraz ich wykorzystania przez człowieka;
- przedstawienie zasad identyfikacji porostów przy pomocy kluczy;
- zajęcia terenowe (prezentacja gatunków porostów oraz ich siedlisk, zbiór wybranych okazów, prezentacja technik fotografowania porostów).
Warunki zaliczenia kursu
10 prawidłowo przygotowanych do przechowywania i zaetykietowanych okazów porostów zebranych podczas zajęć.Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia kursu dokształcającego w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Osoba odpowiedzialna za kurs
dr hab. Michał Węgrzyn, prof. UJ
e-mail: michal.wegrzyn@uj.edu.pl
tel.: 12 664-37-35, 12 663-36-70
Uwaga: Osoba uczestnicząca w zajęciach powinna być zdrowa, bez oznak przeziębienia. Zalecane jest by uczestnicy byli zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadali aktualny, negatywny wynik testy w kierunku COVID-19.