Pomiń baner

• ZEBRANIE NAUKOWE - 29.11.2022

Serdecznie zapraszamy na zebranie naukowe, które odbędzie się w dn. 29.11.2022 r. (wtorek) o godz. 9.00 w sali 0.49 w budynku Instytutu Botaniki UJ (ul. Gronostajowa 3). Prelegentką będzie Pani dr hab. Anna Stefanowicz, prof. IB PAN. Tytuł wykładu: "Czy inwazja rdestowca ostrokończystego (Reynoutria japonica) powoduje zmiany w środowisku glebowym?"
Zachęcamy do udziału w spotkaniu!

• JUBILEUSZ ZAKŁADU CYTOLOGII I EMBRIOLOGII  ROŚLIN

Szanowni Państwo,
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w tym roku Zakład Cytologii i Embriologii  Roślin, będący obecnie częścią Instytutu Botaniki, obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Założycielem Zakładu, który wówczas (w 1932 roku) nazywał się Zakład Anatomii i Cytologii Roślin był prof. Kazimierz Piech. Do roku 1939 siedziba znajdowała się w budynku Pałacu Potockich na ul. Św. Anny 1. Po II wojnie światowej organizację i kierownictwo nowej placówki przejęła prof. Maria Skalińska. Siedzibą ówczesnej Katedry Anatomii i Cytologii Roślin był Pałac Popielów na ul. Św. Jana 20, aż do roku 1977, kiedy to Zakład Cytologii i Embriologii przeniósł się do budynku Collegium Broscianum na ul. Grodzkiej 52. Rok 2013 to przeniesienie Zakładu na Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, do budynku zlokalizowanego na ul. Gronostajowej 9. W tym miejscu Zakład do dnia dzisiejszego prowadzi swoją działalność badawczo-dydaktyczną.

Z okazji Jubileuszu, dn. 02 grudnia 2022 r., odbędzie się sesja naukowa, w trybie wideokonferencji. Prelegentami będą pracownicy Zakładu i ich współpracownicy z ośrodków polskich i zagranicznych. Niektórzy z nich to wychowankowie Zakładu, którzy kontynuują swoje pasje badawcze w kraju i za jego granicami. Tematyka referatów będzie różnorodna, tak jak różnorodne są nasze zainteresowania badawcze, znacznie wykraczające poza klasyczną cytologię i embriologię roślin.

Serdecznie zapraszam wszystkie Pracowniczki i Pracowników Wydziału Biologii UJ do udziału w sesji naukowej w dniu 02 grudnia b.r. (piątek)!

Z poważaniem,
dr hab. Marzena Popielarska-Konieczna, prof. UJ
kierownik Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin, IB, UJ

PROGRAM SESJI NAUKOWEJ

• PUBLICZNA OBRONA ROZPRAWY DOKTORSKIEJ PANA MGR. MARKUSA REUTA

Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki biologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zawiadamia, że w dniu 25.10.2022 r. o godzinie 14.15 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr. Markusa Reuta pt. "Systematic Biology of Utricularia subgenus Polypompholyx (Lentibulariaceae), with a Focus on the Developmental Morphology of Vegetative Organs".

Promotor:
Prof. dr hab. Bartosz Płachno (Instytut Botaniki, Wydział Biologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

Recenzenci:
Dr hab. Jolanta Marciniuk, prof. UPH (Instytut Nauk Biologicznych, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
Prof. dr hab. Krzysztof Spalik (Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski)

Obrona odbędzie się przy użyciu usługi internetowej MS Teams. Osoby, które chcą wziąć udział w obronie proszone są o kontakt z Panią mgr Lilianną Żwirecką: sekretariat.ib@uj.edu.pl w terminie do dnia 24.10.2022 r.
Egzemplarz rozprawy doktorskiej wraz z recenzjami znajduje się do wglądu na stronie internetowej Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

• MIEJSCE NA LIŚCIE TOP 2% NAJLEPSZYCH NAUKOWCÓW NA ŚWIECIE

W 2022 roku prof. dr hab. Marcin Nobis znalazł się na liście TOP 2% naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie.

• MEDAL IM. PROFESORA WŁADYSŁAWA SZAFERA

W 2022 roku prof. dr hab. Bartosz Płachno otrzymał Medal im. Prof. Władysława Szafera za wybitne prace z zakresu botaniki. Odznaczenie przyznawane jest przez Polskie Towarzystwo Botaniczne.

• STYPENDIUM START 2022

Z radością informujemy, że Pani dr Klaudia Sychta z IB UJ otrzymała Stypendium START 2022 prestiżowej Fundacji Nauki Polskiej.

Aktualne konkursy na finansowanie projektów badawczych ogłoszone przez Narodowe Centrum Nauki

In memoriam

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 13.10. br. odszedł od nas nasz wieloletni współpracownik, ś.p. Hermann Bothe, emerytowany Pracownik Instytutu Botaniki z Uniwersytetu w Kolonii w Niemczech. Profesor Bothe prowadził badania z zakresu systematyki, fizjologii, biochemii, biologii molekularnej roślin i mikroorganizmów. Opublikował wiele artykułów naukowych. Przez 30 lat organizował i prowadził wycieczki botaniczne w całej Europie. Jest autorem kilku książek z zakresu botaniki. Zawsze służył radą i wsparciem. Był wybitnym naukowcem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pogrążeni w smutku
Pracownicy Instytutu Botaniki UJ